CCYHA Organizational Commitment - CCYHA Strives to Offer a Friendly Environment Which Ensures Continuous Development Through Experienced Quality Coaching and Organizational Leadership

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2014-2015 CCYHA House Teams

 
 
Parents: Once a division is posted (not before) AND you do not see your child on any of the teams in the division they are supposed to be in, do not worry.
gordrivington@att.net

 
Updated 10/28/2013 9:17 PM
 

MINI MITES: 
Coordinator: TR Mason
Each player is rostered on a team (see list below) AND the MM ADM GROUP.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both the MM ADM GROUP and your team name, then click on “Submit”.  The schedule will appear.  

MM Jackets MM Penguins   MM Rangers   MM Flyers MM Canadiens
Coach: Beuselinck Coach: Gaa   Coach: Farafonov   Coach: Maas Coach: Schlack
Beuselinck Barnett   Cooper, Wm   Hartman Abusalha, Za
Brink Beatty   Eckstein   Kaiser Abusalha, Ze
Buckles Chan   Farafonov   Kallenberg Alcox
Haugland Cudzil   Korosec   Lange Handrahan
Howard Forney   Richards   Maas Kline
Kemp Gaa   Sassen   Pagnotto Mason
Makel Liu   Scholl   Piero Rook
Pinion Sines   Thornton   Sabol Schlack
Zimpfer     Zuehkle   Wilson Sustin

 

MITES:
Each player is rostered on a team (see below) AND either Mite ADM Group 1 or Mite ADM Group 2). In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (1 or 2) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

MITE ADM GROUP 1
Coordinator: Bill Stehle            
M Jackets M Penguins   M Rangers   M Flyers M Canadiens M Avalanche
Coach: Turk Coach: Hagkull   Coach: Duffy   Coach: Stehle Coach: Hoening Coach: Struckel
Barthel Chakerian   Duffy   Burns Card Hamilton
Davis Goel   Haggard   Clark Connelly Hughes
Driver Greco   Hatem   Daubenmier DeForest Le Master
Forney Hagkull   Hilton   Mickey DeVita Morgan
Lockett Oyster   Lawler   Sharfenberger Haley Saad
Mlicki Sanders   McAfee   Spires Hoening Sivilotti
Myers Schaus   McKinney   Stehle Ponte, Ethan Slates
Reichman Stauffer   Ryan   Swift  Ponte, Elias Struckel
Turk Vogt   Tsu   Thackeray Riccobelli Woodland
               
MITE ADM GROUP 2
Coordinator: Kelly Hall            
M Canucks M 'Canes   M Bruins   M Jets M Sharks M Maple Leafs
Coach: Kopasz Coach: Frizzie   Coach: Hall   Coach: Goodfellow Coach: Thompson Coach: Maas
Amigo Asch   Hall   Goodfellow Heerdt Corbin
Burgei Frizzie   Herndon   Jensen Long Howard
Columbo Haugland   Herndon   Kelbick Martin Korra
Dixon Roberts   Kelly   Lee Moore Maas
Kopasz Rook   Kimbleton   Morris Sawyer Margulewicz
Nolan Starnes   Magyar   Roncone Slawson Ross
Pagan Wang   Monska   Shevetz Sohner Spaulding
Talebi Weeks   Patterson   Spiker Thompson Struck
Wozniak Wesolowski            

 

SQUIRTS:
Each player is rostered on a team (see below) AND either the Squirt West (Upper Division) or Squirt East (Lower Division).  There may be times when practices are group practices instead of team practices.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (ADM1 or ADM2) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

ADM 1 group includes SQ Rangers, SQ Flyers and SQ Canadiens

ADM 2 group includes SQ Jackets, SQ Penguins and SQ Sting

Squirt West   Squirt East
Coordinator: Pat Murphy   Coordinator:   Brandon Cho    
S Jackets S Penguins   S Rangers   S Flyers S Canadiens S Sting
Coach: Godsey Coach: Murphy   Coach: Elmer   Coach: Boyd Coach: Cho Coach: Bronson
Asst: Mason/Maupin Asst: Li/Bernard   Bainbridge   Boyd Cho

Asst: Gyurko/

Handrahan

Geeding Arens   Bernard P.        Caldwell Cox Berzins
Godsey Bernard, G   Bertke   Connelly Donahue Boggs
Gundel Duffy   Bonny   DelBoccio Ewing Eckstein
Hiller Gargac   Daubenmier   Durey Kovatch Gyurko
Kaufman Kerr   Dunlop   Enneking Lewis Handrahan, M
Magyar Li   Elmer II   Galvin O'Ryan Hatem, N
Mason Mullet   Feaver   Gibbs Ridout Hoover, D
Maupin Murphy   Hardgrove   Marshalek Slivon Jakubowicz
McHugh Ochoa   Hilleary   O'Brien Snyder Kloth
Peer Peters   Lorentzen   Spaulding Storts Morris, A
Pollina Solano       Worthen   Nahay
Russo Van Dyke           Nolan
Sgambellone Wang           Pryce
Thackery Williams, G           Talebi, L
  Williams, K           Wagner, J
              Yu, Riona
              Zuehlke

 

PEEWEE:
Each player is rostered on a team (see below) AND either the PeeWeeWest (Upper Division) or PeeWeeEast (Lower Division).  There may be times when practices are group practices instead of team practices.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (ADM3 or ADM4) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

PeeWee West (ADM 4)   PeeWee East (ADM 3)
Coordinator: Tim Wingfield       Coordinator: Derek Beuselinck  
PW Jackets PW Penguins   PW Rangers   PW Flyers PW Canadiens PW Sting
Coach: Wingfield Coach: Wagner   Coach: MacDonald   Coach: Beuselinck Coach: Fifolt Coaches: Gehle
Asst: Simone/Spiker Asst: Humphreys
Johnson/Steinke
  Asst: Nelligan/Tevonian   Asst. Wagner/Norkin Asst: Holland Asst: Bushon/Handrahan/Card
Boroff Catrabone   Alderman   Baugh Alsko Bittner
Boyd Gladden   Anders   Beuselinck Bocciarelli Bruner
Columbo Gratz   Bentley   Buchheit Clark Bushon
Delio Humphreys   Comford   Dietz Cleveland Card, L
Hazel Johnson, A.   Costello   Fields Duquet Caskey, Ali
Heinlen Johnson, C.   Davis   Hendricks Fifolt Gehl
Hrelec Karap   MacDonald   Lamphear Forchione Handrahan, H
LaMendola Mason   Mamula   Minor Frush Kiersey
Mowery Pallay   Mavrouleas   Norkin Gayetsky Krieg
Piroska Seckman   Nelligan   Shevetz Holland Lacy
Simone, I Smith   Nieves   Simone, L Koffel Mason, B
Spiker Steinke   Sakon   Slivon Molina Murphy
Wingfield Wagner, N   Schumacher   Wagner, A Orben Rochus
  Wainer   Tevonian   Wallace Storts Schuler
          Willer Swick Talebi, S
          Wrightsel Takahashi Watson
          Zadnik Vawter  

 

BANTAMS:

Bantam West/Upper     Bantam East/Lower
Bantam Penguins     Bantam Canucks
Coach: Maschmann     Coach: McGowan
Comfort     Bowen
Finley     Brashear
Foster     Campagni
Gibson     Chene
Haven     Clark
Karg     Drury
Lucas     Ekis
Maschmann     Hernandez
Mastruserio     Jackson
McCauley     Jakovich
Nankervis     Jones
Simpson     LaBuhn
Solano     Loew
Stockdale     McGowan
Willison     Mitchell
Wolf     Stanley
      Stern
      Tipton
      Weygandt