CCYHA Organizational Commitment - CCYHA Strives to Offer a Friendly Environment Which Ensures Continuous Development Through Experienced Quality Coaching and Organizational Leadership

Home
Sponsored By:   NiDoVi Pizza & More
Dublin, OH

2017-2018 CCYHA House Teams

Updated 10/21/2017 3:07 PM
PLEASE READ THIS CAREFULLY: 
If you do not see your child on any of the teams in the division they are supposed to be in, do not worry. 
Please email the Director of Hockey Operations.  gordrivington@att.net
 
 
** MAKE SURE YOU READ THE INSTRUCTIONS ON HOW TO VIEW YOUR SCHEDULE FOR EACH DIVISION **
 
 

6U (MINI MITES): 
Coordinator: Dave Hoening & Dean Kobs
Each player is rostered on a team (see list below) AND the 6U ADM GROUP.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both the 6U ADM GROUP and your team name, then click on “Submit”.  The schedule will appear.  

Your practices are under 6U ADM GROUP and your weekend games are under your team name.

6U Jackets 6U Penguins   6U Islanders 6U Devils 6U Capitals 6U Flyers
Coach:  Dave Hoening Coach:  Bill Lecorchick   Coach: Dean Kobs Coach: Aaron Gates Coach:  Sean Gall Coach: David Maas
Asst: Myers/Smith Asst: Cashman/Taylor   Asst:  Wilson/Cesarz Asst:  Beuselinck/Brink/Zito Asst: Johansen /  Moore Asst: Barnett  / Benvenuti
Waylon Adams  Isaac Buzenski   Wyatt Cesarz Andrew Beuselinck Jase Gall Liam Alig
Weston Hoening Teaghan Cashman   Jason Coates Zachary Brink  Vincent Highland Caelen Barnett
Ryan Hartfield Christopher Davis   Lucas D'Aloisio Jackson Burke Alexander Keeneth Nathan Benvenuti
Natalie Myers Ronin Hill   Jacob Heerdt Lucas Burke  Nico Martinez Isak Haugland 
Skyler Monsour Hadley Lecorchick   Peter Kobs Griffin Gates  Colton Matracia Conner Kelbick
Charles Powers William Leininger   Cooper Rousey Ozzey Mlicki Colin Moore Kruz Maas
Takuma Smith Caleb Nuniviller   Mason Stoessner Logan Osborne Carter Rainey Nolan McClain
Layne Speakman Grant Paulson   Presley Strickland Liam Reichert William Rethman Reid Nutting
Tyler Strine Jackson Roberts   Mitchell Tyler Francesca Zito Owen Thackeray Lilly Svenson
Cooper Stultz Ethan Taylor   Alex Wilson Gianna Zito Drew Yakali Nicholas Wlodarski

 

 

8U (MITES): 

Each player is rostered on a team AND 8U ADM GROUP 1 or GROUP 2.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages (located along the top of our home page) and select both your 8U ADM GROUP (1 or 2) and your team name, then click on “Submit”.  The schedule will appear.  

*IMPORTANT...NEW THIS YEAR:  Due to the number of teams this year, each week one team from ADM Group 1 and one team from ADM Group 2 will NOT participate in the ADM Group practices because there can only be 6 teams at each ADM Group practice on the ice.  These two teams will practice together.  

For example - This first week the Jackets (Group 1) and the Bruins (Group 2) will NOT participate in the ADM Group practices on Monday and Wednesday.  Instead these two teams will practice together on Monday and Tuesday.

Jackets families will see 8U ADM Group practice and a Jackets practice on their calendar.  DO NOT go to the ADM practice.  The notes in the calendar say “8U ADM – Group 1…Not the Jackets”

Bruins families will see 8U ADM Group practice and a Bruins practice on their calendar.  DO NOT go to the ADM practice.  The notes in the calendar say “8U ADM – Group 2…Not the Bruins”

Next week it will be the Penguins & the Kings that practice together instead of in their ADM Group.

Basically, if you see both and ADM practice and a team practice during the week, DON’T go to the ADM practice!  It may seem complex but we are sure all families will get the hang of it. :)

8U/MITE  - ADM GROUP 1
Coordinator: Chris Novy            
8U Jackets 8U Penguins   8U Islanders 8U Devils 8U Capitals 8U Flyers 8U Golden Knights
Coach:  Novy Coach:  Crain   Coach:  Joly/Otis Coach: Cashman/Lecorchick Coach:  Park Coach:  Bethune/Klein Coach:  Buckles/Makel
Carson Cerra Wyatt Crain   Ethan Choung Caiden Caldwell Jack Clevenger Graham Bethune Ethan Aucoin
Luca Delligatti Fynn Crain   Parker Green Rhett Cashman Brady Dodge Kellen Finegan Brayden Boso
Jacob Goode Zachary Figlestahler   Leo Hart Rigley Coniglio Mitchell Grundy Dylan Forney Matthew Buckles
Brenna Martin Jacob Franch   Jack Joly Owen DeBlasis Brennan Heisel Jack Gibson Alyssa Hines
Lalan Maynard Aidan Kemp   Callahan Kentner Luka Lecorchick Gunner Hines Connor Hartfield Connor Makel
Braedon Nida Cooper Peplinski   Hayden Miley Hyatt Ledyard Austin McClain Lukas Johnson Weston Matracia
Ryan Novy Gavin Reeder   Finnegan Otis Landen Liu Owen Nolan Milo Klein Davis O'Brien
Samuel Reichert Benjamin Steiner   Zander Reed Alistair Neil Trevor Park Cadence Sigler Kristopher Shockley
Nathan Russo Benjamin Wagner   Mason Shea Zachary Tibbs Christian Yoder Vance Votaw Grant Southworth
        Garrett Wilkinson      
               
8U/MITE - ADM GROUP 2
Coordinator: Tyson Beatty            
8U Bruins 8U Kings   8U Sharks 8U Coyotes 8U Blackhawks 8U Jets 8U Stars
Coach: Petrich/Smith Coach: Cash/Lautanen   Coach: Ollanketo/Pinchak Coach: Beatty/Slazyk Coach: Wilson/Gallagher Coach: Zuehlke/Riley Coach: Estep/Alban
Blake Clark Augustus Cash   Andrew Beymer Chase Beatty Landon Anastasia Evan Bachus Jack Alban
Carson Hartman Andrew Cudzil   Case Burns Cole Beckett Chase Broadfoot Collin Bryan Carson Burke
Vedant Hunshikatti Caden Francis   Wesley Burns Andrew Foster Brock Corum Roman Frias Matthew Cureton
Michael Kelbick Brogan Hosty   Fredrick Kaiser Gabbi Franklin Colin Gallagher Coleton Heublein Nathaniel Estep
Evan Korosec Dylan Houser   Eknoor Kaur Charles Freeh Ozman Kellar Jordan Kerr Aanya Korra
Jonah Lawrence Ryan Lautanen   Thomas Lillis Zachary McBrayer Kentaro Kojima Cameron Merz Luca Macedonia
Kaylee Nuniviller Luke Masa   Carson Ollanketo Nolan Phillips Celton Sassen Lucas Mundwiler Luke Paltani
Taiki Petrich Ty Telzrow   Hunter Spiert William Savageau Logan Thorpe Joseph Riley Evan Saad
Masaki Smith Emma Thompson   Daniel Valerio Blake Slazyk Ian Walter Collin Zuehlke Luke Sammons
          Aiden Wilson    

 

 

10U (SQUIRTS):  

Each player is rostered on a team (see below) AND and an ADM Group.  There may be times when practices are group practices instead of team practices.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (10U Mnr-ADM or 10U Mjr-ADM) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

 

10U Minor: 
Coordinator: TR Mason

10U Jackets 10U Devils   10U Islanders 10U Capitals
Coach:  Pinchak Coach:  Maas   Coach: Mason Coach:  Shaw
Bartzis Bailey   Ehret Alcox, T
Clevenger Barnett   Figelstahler Bahantka
Doepker Castray   Girard Cudzil
Gavazzi Clevinger   Hague Fields
Henderson Gray   Handrahan Jackson
Hu Knittle   Kline Lopinsky
Lillis Lang   Lauer Muir
Meager Lange   Martin Myers
Michaels Maas   Mason, J Richards
Sabol Piero   Mooney Shaw
Studebaker Sinha   Popov Somos
Wildermuth Snyder   Powers Thornton
Wollam Wilson   Sheline Todd, A

 

10U Major: 
Coordinator: Rob Card

10U Penguins 10U Flyers   10U Golden Knights 10U Stars
Coach:  Card Coach:  Moore   Coach:  Connelly Coach:  Haggard
Berg Alcox, A   Bellamy Burgei
Card Burchfield   Chakerian Driver
Kimbleton Cacchillo   Cline Ernest
Lee Covitz   Connelly Gabriel
Lesko Ferrari   Cooper Goel
Lowe Humphries   Gabel Haggard
Mackessy Kitay   Gran Martin, N
Nakamura Moore, E.   Jensen Mattingly
Sawyer Shelton   Le Master Moore, C
Shockley Slawson   Randle Morris
Spiker Slivon   Talebi Rogers
Starr Taylor   Thompson Spillman
Wolfe Todd, G   Yoho Vincent III

 

 

12U (PEEWEE):  
Each player is rostered on a team (see below) AND an ADM Group.  There may be times when practices are group practices instead of team practices.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (12U Mnr-ADM or 12U Mjr-ADM) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

 

12U/PeeWee Minor   12U/PeeWee Major
Coordinator: Mark Kopasz   Coordinator: Trevor Raymond  
12U Jackets 12U Devils   12U Islanders 12U Capitals 12U Penguins
Coach: Mark Kopasz Coach: Julie Duffy   Coach:  Trevor Raymond Coach: Tim Elmer Coach: Dan Stirling
Braun Chapman   Baker Bonny Bell
Clark Coyle   Bertke Cox Bryan
Cook Duffy, B   Cunningham Durham Duffy, P
Figlestahler Golowin   Day Elmer II Durey
Greene Harmon   Galvin Feaver Eckstein
Griffin Lockett   Lewis Figurov Enneking
Howard Mlicki   Lowry Kovatch Hartwell
Hu Oyster   Nahay Laymon Phillips
Koffler Ponte, Elias   Patel Marshalek Riter
Kopasz Ponte, Ethan   Raymond O'Ryan Stirling
Morgan Scott   Spaulding, Z Rogers Stoner
Opatt Sever   Storts Synder Wasto
Prall Sigler   Talebi   Worthen III
Roberts Spaulding, C        
Sanders Stauffer        
Williams, W Thomas        
Xiong Williams, N        
           
 
14U (Bantams): 
Coordinator: Derek Beuselinck
Each player is rostered on a team (see below) AND an ADM Group.  There may be times when practices are group practices instead of team practices.  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (14U ALL) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.
 
14U Jackets 14U Golden Knights
Coach:  Beuselinck Coach:  Boyd
Beuselinck Bocciarelli
Covitz Boyd
Fields, M Bryan
Gargac Connelly
Gundel Cox
Hendricks Ellis
Hiller Fields, T
Levings Frush
Magyar Geeding
Murphy Kersten
Norkin Li
North Martinez
Orben Mason
Peters Moos
Russo Ryan, Caleb
Shaffer Ryan, Carson
Wagner Van Dyke
Wallace Weisenburger
Wang Williams, G
  Williams, K