CCYHA Organizational Commitment - CCYHA Strives to Offer a Friendly Environment Which Ensures Continuous Development Through Experienced Quality Coaching and Organizational Leadership

Home
2012-2013 CCYHA House Teams
 
Parents: If you do not see your child on any of the teams in the division they are supposed to be in, do not worry.
Email Scott Wheeler at
Updated 11/19 3:49 PM
MINI MITES: 
Each players is rostered on a team (see below AND ADM MM).  In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your MM ADM and your team name, then click on “Submit”.  The schedule will appear.  **See Bottom of Page for Team Name Reference**

MM Bulldogs MM Irish MM Sioux MM Broncos
Coach: Hall Coach: Stehle Coach: Struckel Coach: Thompson
Colombo Diwick Duffy Amigo
Greco Hamilton Covert Long
Hall Holland Goodfellow Magyar
Kneidel Kopasz Haugland McKinney
Maas Mickey Heerdt Morris
McDaniels Scharfenberger Monska Thackeray
Mlicki Stehle Struckel Thompson
Swift Wozniak Vogt Wesolowski


 

MITES:
Each players is rostered on a team (see below AND either Mite ADM-1 or Mite ADM-2). In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (1 or 2) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.
 
ADM Group 1
Mite Bulldogs Mite Irish Mite Sioux Mite Broncos Mite Bobcats Mite Black Bears
Coach: Jurcich Coach: Murphy Coach: Mahoney Coach: Brandt Coach: Morgan Coach: Mason
Bailey Bishopp Baugh-Mahoney Ambrozy Caldwell R. Brennan
Arens Brady Feit Brandt Fleet Dayan
Beatty Duffy Jeans Cavicchia Hiller Dewitt
C. Brennan Kneidel Maupin Ciotola Magyar Ernest
Day Lawler Morris Cox B. Morgan Fox
Hundley Li North Flano W. Morgan Ley
Jurcich C. Murphy Parker Gyurko Perry Mason
Starr M. Murphy Pittroff Sohner Sines McHugh
Van Dyke Sabol Williams Wagenhauser Tarantine Vulic
  Tyson        
           
ADM Group 2
Mite Wildcats Mite Knights Mite Tigers Mite Redhawks Mite Lakers Mite Falcons
Coach: Sawicki Coach: Elmer Coach: Keller Coach: Kobs Coach: Hall Coach: Pullins
Colombo Budzik Bainbridge Breneman Abbott Flores
DelBoccio Chawla Badertscher Clark Aichele Geeding
Gargac Dunlap Bowers Kobs Cho G. Keller
OBrien Elmer Godsey Kronewetter Gundel Piero
Pollina Kerr Gray Sakowski Hall Pullins
Ridout Nolan Hennigan Scharfenberger Reid Smith
Sawicki Paeltz A. Keller Shah Slivon Springfield
Shevetz Pongonis Stanley Sutherland Wilder Van Deusen
Walkerly Stone Stirling Thackeray Willis Wang
    Thompson      

SQUIRTS:
Each players is rostered on a team (see below AND either Squirt ADM 1 or Squirt ADM 2). In order to view your schedule for practices and games, please select “Multi-Schedule” under ALL Team Pages and select both your ADM group (1 or 2) and your team name, then click on “Submit”. The schedule will appear.

ADM Group 1
  ADM Group 2
Squirt Sting Squirt Irish Squirt Sioux Squirt Broncos   Squirt Bobcats Squirt Black Bears Squirt Wildcats Squirt Knights
Coach: Walker Coach: Fifolt Coach: Beuselinck Coach: Wagner   Coach: Stevens Coach: Stehle Coach: MacDonald Coach: Hoover
Baugh Alsko Beuselinck Bocciarelli   Alderman Brennan Chevrette Cho
Card Fifolt Boroff Donahue   Carroll Columbo Comford Dietz
Fagan Johnson, C Chawla Frush   Gladden Corbin Cui Duquet
Gargac Lamphear Dwertman Gayetsky   Heinlen Garrett Davis Elmhurst
Gehle Letizia Erickson Gratz   Humphreys Gillespie Delio Gresham
Mason, B Nelligan Hendricks Hrelic   Kididis Lee Jentgen Holland
Mauracher Shevetz Kimberley Johnson, A   Kididis Messenger Kubatko Hood
Monturo Smiley LaMendola Seckman   Moretti Mosby Lightfoot K Hoover
Schuler Steinke Lithiluxa Slivon   Osborne Norris MacDonald H Hoover
Yu Swick Mason Storts   Piroska O'Flynn Pittroff Hughes
  Wallace Mavrouleas Wagner   Smith, L Schepflin Scheifferle Macbrayer
  Willer Norkin Wagner   Stevens Schepflin Tevonian Mayr
  Wrightsel Smith, C Wainer   Straka Stehle Walrath Pallay
  Zadnik Wingfield     Waldron Wheeler Zazon Schumacher


PEEWEE:
PeeWee Bulldogs PeeWee Irish PeeWee Sioux PeeWee Bobcats   PeeWee Black Bears PeeWee Wildcats
Coach: Izenson Coach: McCauley Coach: Pitroff Coach: Comfort   Coach: Ross Coach: Weyer
Brashear Alexander II Chene Anderson   Bailey Edvardsen
Choung Bowen Ciotola Buehler   Carr Haven
Clark Cameron Gifford Comfort   Evans C Jackson
Foster Comyns Hernandez Comfort   Heidtman Jones
Izenson Drury Holland Cui   LaBuhn Kraft
D Jackson Hunt Karg Curtin   LeBoeuf Maurice
R Jackson Johnson Larmor Ekis   McGowan Patel
Lucas Loetz Moore Hanson   Ross Perrin
Mastruserio McCauley Osterman Kreber   Southworth Rains
Nankervis Mitchell Panico Lawless   Staub Schlies
Norkin Poling Pittroff Pollina   Stockamp Shea
Sozdashov Stockdale Richards Schlotterer   Wagner Simpson
Stanley Swick Stern Zimmerman   Woo Spangler
Tipton Weygandt Willison Cirner   Wrightsel Tejeda
  Wheeler Wolf Dew   Beuck Robinson
             

BANTAMS: 
Bantam Irish Bantam Bobcats Bantam Lakers Bantam Tigers
Coach: Curtis Coach: Amstein Coach: Laux Coach: Wingfield
Centa J. Amstein Apple Babner
Courter Z. Amstein C Posacki Deffet
Curtis Bowers Franklin Fugitt
Foote Dettore Gerold Hrlec
Fox B. King Hanson Humphreys
H. King DiCeaser K Posacki Kahle
Hammon Eberhart Karam Kovac
Kitchen Giaimo Kirtos Lawless
Koivisto Hernandez LaMendola MacDonald
Landshof Hoover Laux Rosato
Leary J.R. Miller LeRoy Saad
Schuler Lewis Moore Ward
Snyder McAleb Naderhoff Wingfield
Beatty Panico Null Wollenberg
  Rodil Panagiotou Zapotosky
  Sakowski Schmidt Karg
    Walker  
    Joshua Miller  


 **The team names this year come from the top College Hockey Teams in the US**

Yale Bulldogs; Notre Dame Irish; North Dakata Sioux; Western Michigan Broncos; Ohio University Bobcats; Maine Black Bears
New Hampshire Wildcats; Black Army Knights; Colorado College Tigers; Miami Redhawks; Lake Superior State Lakers; Bowling Green Falcons